Přeskočit na obsah
Domů » Události » Science festival na Desítce

Science festival na Desítce

Datum: 4. 9. 2021
Místo konání: Areál Gutovka
Společenské události
Interaktivní vědecké stánky pro malé i velké, kde na vás čekají pokusy a zajímavosti z oblasti zoologie, botaniky, chemie, paleontologie, chemie, virtuální reality, elektromobility, recyklace a další! Vyrobte si svůj vlastní parfém nebo robota recyklátora s časopisem Raketa, vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film nebo se ponořte do světa počítačových her!
Získejte 15 razítek z vědeckých stanovišť a za odměnu na vás čeká speciální zmrzlina z tekutého dusíku se zážitkem.
Těšíme se na vás!
Na co se můžou návštěvníci těšit?
1. Výroba vlastního parfému z předem připravených macerátů
2. Chemikova zahrádka – výroba „zahrádek“ z vodního skla, jde o reakci známou též pod názvem Traubeho buňky.
3. Vodní svět pod mikroskopem –Nejkrásnější pohled na svět je skrze optiku mikroskopu. A i zdánlivě obyčejné věci vypadají úžasně, když se pořádně zvětší. Přijďte se přesvědčit do naší expozice, kde si můžete prohlédnout co skrývají vody Prahy 10. Naše binolupy poskytují trojrozměrný obraz, takže se budete cítit jako na procházce světem liliputů.
4. Zvířecí „Fear factor“ – Chcete si pochovat živou mnohonožku, slyšet syčet švába, nebo vidět svítit štíra? Ukázka živých bezobratlých živočichů z řad členovců, které si bude možné vzít do ruky a dozvědět se o nich zajímavé informace.
5. Výtvarný workshop „Vyrob si svého robota“ z recyklovaného materiálu – V místech, kam se člověk vydává jen obtížně třeba do hlubin oceánu nebo do vesmíru, posílá za sebe robota. Robot umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijď si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde, s výtvarnicí Marií Urbánkovou v dílně časopisu RAKETA, který je určen šikovným dětem chytrých rodičů.
6. „Zahraj si na detektiva! – Naše forenzní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů vědy v kriminalistice. Můžete si vyzkoušet snímání otisků prstů a dozvědět se tak, jak se zajišťují na místě činu.
7. Poznej vlastní DNA – Naši vědci vám dále zodpoví veškeré dotazy ohledně lidské DNA a dokonce provedou izolaci vaší vlastní, kterou si můžete odnést domů jako suvenýr.
8. Botanický workshop – pro návštěvníky bude přichystána výstavka rostlin pěstovaných v baňkách na živném médiu, dále budete moci pozorovat rostlinné struktury pod binolupou s možností pořízení vlastní fotografie. A na závěr je pro vás připravený pokus s názvem Důkaz katalázy v rostlinách, který vám připomene pohádku „ hrnečku vař“.
9. Paleontologická dílna I. – odlévání trilobitů a výstavka zkamenělin. V rámci našeho workshopu uvidíte, co vše je potřeba udělat se zkamenělinou, než se může stát předmětem výzkumu nebo může být umístěna do vitríny v muzeu. Vyzkoušíte si i odlít vaši vlastní zkamenělinu.
10. Paleontologická dílna II. – Vyhrabej kostru dinosaura! Vyzkoušejte si na chvíli práci paleontologa. Vybavíme vás štětečky a naučíme, jak se odkrývají zkamenělé kostry dávno uhynulých zvířat.
11. Mořské želvy – Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Přijďte navštívit stánek projektu Chráníme mořské želvy, který se aktivně věnuje ochraně dvou indonéských ostrovů v oblasti Berau, jež tvoří nejdůležitější líhniště pro karety obrovské v celé jihovýchodní Asii a osmé nejdůležitější líhniště na světě. Pojďte si zahrát na ochranáře, přeneste želví vajíčka do bezpečí, vyrobte si 3D želvu či zachraňte želvu uvíznutou v rybářské síti. O želvách se dozvíte mnoho zajímavých věcí a můžete i pomoci i vy.
12. Lidské a zvířecí smysly – Otestujte své vlastní smysly a porovnejte je se schopnostmi některých druhů zvířat. Prohlédněte si smyslové orgány na anatomických modelech, poznejte svoje schopnosti v čichovém a hmatovém kvízu, vyzkoušejte si optické klamy nebo otestujete svůj barvocit. Porovnejte lidské smysly s unikátními smysly zvířat – co dokážou hmyzí tykadla, jak fungují sluchové orgány kobylek či sarančat, jak a proč hmyz vnímá feromony a proč někteří hadi reagují na teplo?
13. Včely – tohle stanoviště s proskleným včelím úlem, do kterého budete vidět, si nesmíte nechat ujít! Dozvíte se vše o životě včely a jejím životě v úlu, můžete si vyzkoušet včelařovo vybavení a naučíte se vyrábět med.
14. Letem animovaným světem – V rámci průchozí dílny Free Cinema Letem animovaným světem budou mít účastníci možnost si vyzkoušet řadu animačních technik (pixilaci,kreslenou animaci, flipbooky) a vytvořit si vlastní animovaný film. Nejmenší zájemci si budou moci v Lunaparku filmových vynálezů vytvořit vlastní krátké filmové příběhy, které bude možné sledovat za pomoci přístrojů, jako je třeba praxinoskop, zoetrope či si vytvoří vlastní filmovou hračku zvanou thraumatrope! Nevíte, co to všechno znamená – nevadí – doražte, a nechte se zlákat filmovým uměním!
15. Virtuální realita – Virty je herna s virtuální realitou na Praze 4. Nabízí široký výběr her a zážitků na nejmodernějších platformách. Virtuální realita je budoucnost a má mnoho využití jak pro zábavu, tak i pro vzdělávání. Přijďte jí vyzkoušet.
16. Nebát se a řezat! – Modelaříte, šijete, lepíte, tvoříte? A ještě nemáte plotr? Přijďte se podívat na „stroj“, který vám nejen usnadní práci, ale hlavně vás posune o pár dalších úrovní výš. Předvedeme vám řezání papíru, samolepících či nažehlovacích folií, šablon, 3D modelů atd.
17. 3D tisk Sharplayers – pro všechny nadšence pro tuto technologii, bez které se dnes ani v budoucnosti neobejdeme. Ukážeme vám, co všechno se dá ve 3D vytisknout pro maminku do domácnosti, pro tatínka do dílny nebo pro děti do dětského pokojíčku.
18. Herní zóna SkillZone – přijďte si vyzkoušet různé herní aplikace pro všechny věkové skupiny. Na místě bude připraveno několik herních konzolí a uvidíte, že hrát může klidně dědeček se svým vnukem.
19. Elektromobilita pro celou rodinu – Pražská energetika provozuje v centru Prahy již 12 let prodejnu a půjčovnu elektrokol PREkolo. Děti i dospělí si u našeho stánku v rámci programu mohou vyzkoušet jízdu na elektrokole nebo elektrokoloběžce, a seznámit se s jejich obsluhou a bezpečným dobíjením.
20. Na závěr sladká odměna – zmrzlina z tekutého dusíku! Zážitková odměna na závěr vaší vědecké cesty, během které se dozvíte, že věda je nejenom krásná, dobrodružná a zábavná, ale že to může být i vaše budoucí povolání. Mňam!